Krystyna Stebnicka Tożsamość Diaspory - Żydzi w Azji Mniejszej okresu cesarstwa
Książka ta nie przedstawia dziejów Żydów w Azji Mniejszej okresu rzymskiego w ujęciu chronologicznym, nie jest wykładem religii Żydów w diasporze, nie zawiera szczegółowych ustaleń na temat wpływów judaizmu na środowiska pogańskie czy gminy chrześcijan, choć każdego z tych problemów po trosze dotyka. Skupia się przede wszystkim na pytaniu o żydowską tożsamość i o odrębność tej grupy mieszkańców poleis Azji Mniejszej.
Marek Węcowski Sympozjon, czyli wspólne picie
Sympozjon – całonocny rytuał picia wina, któremu oddawały się greckie elity epoki archaicznej i klasycznej – to od mniej więcej ćwierćwiecza jeden z najpopularniejszych tematów badawczych historii starożytnej i dyscyplin pokrewnych. Nie chodzi tu o intelektualną modę współczesnej nauki, lecz o bardzo ważny aspekt dziejów antyku, ponieważ wiele kluczowych zjawisk greckiej kultury pozostawało z sympozjonem w ścisłym związku. Sympozjon, ponieważ był ważnym zjawiskiem w życiu greckich elit pięciu przynajmniej stuleci, od VIII do IV wieku p.n.e., znacząco przyczynił się do szybkiego rozwoju malarstwa wazowego, wspaniałych osiągnięć poezji archaicznej, dał też początek ważnym nurtom refleksji etycznej. Każdego roku w nauce światowej powstają dziesiątki poważnych naukowych opracowań na temat, który – jako że sympozjon to kombinacja wina, poezji i erotyki – rozgrzewa również wyobraźnię czytelników pism popularnonaukowych.
P O L E C A M Y
Reformacja w dawnej Rzeczypospolitej i jej europejskie konteksty. Postulaty badawcze |
||
Wydawnictwo Naukowe Sub Lupa jest odpowiedzią na dotkliwy brak na polskim rynku wydawnictw, które są w stanie przygotować książki zawierające teksty łacińskie i starogreckie.
Specjalizujemy się w publikacjach naukowych dotyczących szeroko pojętego antyku, języków starożytnych, filozofii, historii i kultury starożytnej Grecji czy Imperium Romanum, archeologii, badań nad Pismem Świętym, pism Ojców Kościoła.
Nie poprzestając na tym, chętnie zajmiemy się tematyką recepcyjną, pamiętamy bowiem o tym, że starożytność nie znikła z powierzchni ziemi, lecz jej tradycje były żywe zarówno w Średniowieczu, jak i w Renesansie.
Kontakt
Wydawnictwo Naukowe
Sub Lupa
ul. Gdańska 2 lok. 155
01-633 Warszawa
tel. 22 403 52 25
gsm 603 689 808